بیت کوین چیست ؟

شاید شما تا به حال بارها این جمله را شنیده اید: بیت کوین چیست؟ در واقعیت بیت کوین ارزی دیجیتا ل است که نحوه پیدایش و انتقال آن بر اساس شبکه کد های رمز نگاری شده است که به طور مستقل از مراکز دولتی کار می کند. یک بیت کوین را میتوان به راحتی و بدون دخالت شخص سوم ویا سازمان واسطه مالی توسط کامپیوترشخصی یا گوشی هوشمند منتقل کرد. این مفهوم در سال 2008 توسط برنامه نویسی به نام ساتوشی ناکاماتو معرفی شد که در آن او بیت کوین را به عنوان سیستم پرداخت الکترونیک دقیق معرفی کرد. این شبکه در تاریخ سوم ژانویه سال 2009 توسط ساتوشی تغییر کرد. بیت کوین مشابه دلار و یا سایر ارزهای مشابه برای پرداخت ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

بیت کوین احتمالات و خدمات فراوانی را که باورکردنی نیست محقق می سازد. بیت کوین به عنوان راهکار عملی در ارایه کمک های مالی در فضای مجازی استفاده می شود. این کمک ها برای مردم قابل مشاهده هستند و عامل راهکار مالی موثر و انتقالات بیشتر برای سازمان های دولتی می شود. همچنین در شرایط بحرانی مانند فجایای طبیعی کمک های مالی در قالب بیت کوین سریع تر به دست افراد نیازمند می رسد . بنابراین با کاهش زمان پاسخ دهی بین المللی می توان نحوه انتقال را تا حدود زیادی بهبود بخشید. در حال حاضر تعداد کمی استفاده کنندگان بیت کوین وجود دارد ولی ما میتوانیم اولین پروژه های مرتبط با بیت کوین را بیشتر درآینده ببینیم. بیت کوین برای جابه جایی پول و انتقال دارایی و سایر موارد استفاده می شود. بیت کوین را می توان بر روی نرم افزار خاص کامپیوتری به صورت رمزهای رایانه ای ذخیره کرد و یا بر روی کیف مجازی که توسط شخص سوم فراهم می شود ذخیره کرد. در هر دو حالت بیت کوین را می توان از طریق فضای اینترنت به شخصی که آدرس بیت کوین را دارد منتقل کرد. ماهیت غیر متمرکز بیت کوین و فقدان نظارت مرکزی سبب می شود امکان نظارت ماموران مالیاتی و دولتی بر نقل و انتقال بیت‌کوینی و مسایل آن وجود نداشته باشد.

 

برای ساخت این ارز جدید مجازی برنامه ای رمز نگاری شده به کد هایی در شبکه متصل می شود که به طور اختصاصی برای این منظور طراحی شده اند. بیت کوین یر خلاف سایر ارزها توسط نهاد مرکزی کنترل نمی شود بلکه این ارز توسط مجموعه الگوریتم های هندسی ریاضی که در واقع ساختار اصلی زنجیره پروتکل را تشکیل می دهند کنترل می شود. بیت کوین از طریق مرکز داده های مجزا شبکه دقیق انتقال های مالی را کنترل می کند و اقدامات مالی ابتدایی مانند ضمانت صاحب حساب و پیشگیری از سواستفاده های مالی از حساب را فراهم می سازد. به طور کلی همه انتقالات بیت کوینی از طریق نرم افزارهای قوی موجود بین کاربران شبکه ثبت می شوند. زمانی که یک فرد از بیت کوین برای پرداخت خرید خود استفاده می کند، باقی مانده انتقالات در لژر عمومی باقی می ماند. دستگاه ها شروع به اجرای الگوریتم های پروتکل بیت کوین می کنند سپس از طریق حل کردن معادلات پیچیده ریاضی به تایید انتقالات می پردازند . زمانی که یک بلاک کامل شود در مقابل تلاش انجام شده پاداش می گیرد. این فرایند در اصطلاح استخراج کردن نامیده می شود.

نحوه استخراج بیت کوین

 

وقتی این شبکه در سال 2009 توسط ساتوشی ایجاد شد همه کامپیوتر های متصل به شبکه قادر بودند بیت کوین ها را به خوبی استخراج کنند. این امر میسر بود چون تعداد کمی از افراد بیت کوین را استخراج می کردند و پروتکل شبکه نیز این گونه طراحی شده بود. د بیت کوین به عنوان شبکه دقیق فعالیت می کند. این بدان معنی است که همه افرادی که به شبکه متصل هستند در حال کمک کردن برای ساخت بیت کوین هستند. با داشتن پول کاغذی دولت ها تصمیم می گرفتند پول چه زمانی چاپ شود و چگونه پخش شود. در حالیکه بیت کوین کاملا ماهیت غیر مرکزی دارد و نظارت مرکزی ندارد. بیت کوین با استفاده از نرم افزار خاص برای حل مسایل ریاضی استخراج می شود. ماینرها نرم افزار را بر روی دستگاه های خود نصب می کنند و در مقابل مقدار معینی بیت کوین را دریافت می کنند. این کار باعث می شود انگیزه ای برای شرکت بیشتر مردم باشد. هر اندازه تعداد بیشتری از مردم در استخراج بیت کوین شرکت کنند امنیت شبکه نیز به همان اندازه افزایش می یابد.

شبکه بیت کوین به صورت خودکارمیزان سختی سوالات ریاضی را با توجه به سرعت پاسخ دهی به سوالات تعیین می کند. در ابتدا استخراج کنندگان بیت کوین این مسایل مشکل را با کامپیوتر های شخصی و لپ تاپ ها حل می کردند ولی در ادامه سخت افزار جدید برای استخراج معرفی شد و میزان سختی شبکه برای کامپیوترهای شخصی برای استخراج بیت کوین سخت و سخت تر شد.

“بیت کوین به صورت کامل ماهیت غیر متمرکز دارد و نظارت مرکزی ندارد.”

استخراج کنندگان بیت کوین با گرفتن بیت کوین های مشخص تقریبا 6 بار در ساعت که در میان آن ها با توجه به قدرت محاسبه دستگاه یا در اصطلاح ” مقیاس ” تقسیم می شود. همه افراد شانس برنده شدن سهم خود را با اجرای برنامه نرم افزار شخصی و یا برنامه های شخص سوم دارند. عمل ساخت بیت کوین اغلب به عنوان استخراج کردن نامیده می شود زیرا شباهت هایی به استخراج طلا دارد.احتمال کسب بیشترین سود برای یک کاربر به قدرت محاسبه دستگاه آن در شبکه و قدرت محاسبه همه دستگاه ها در شبکه بستگی دارد. تعداد بیت کوین های که توسطاین فرایند تولید می شوند هرگز به50 نمی رسد و این مقدار طوری طراحی شده است که هر چهار سال یک بار کاهش می یابد تا به 0 می رسد. بنابراین تعداد کلی بیت کوین ها تا به امروز هرگز بیشتر از 21 ملیون نشده است.

همه ماینر ها در شبکه اولین بار برای یافتن پاسخ مناسب به سوالات بلاک شخصی با آزمایش و خطا مکرر اقدام به رقابت می کنند. زمانی که یک ( نود) راه حل را پیدا می کند به سایر نود های در شبکه اطلاع میدهد و بیت کوین جدید را می سازد ماینر ها در کنار استخراج شخصی میتوانند وارد گروه هایی به نام استخر شوند و خروجی با سرعت بالاتری داشته باشند .

 

کجا می توانم بیت کوین هایم را نگه داری کنم؟

 

بیت کوین ها را می توان در کیف پول ذخیره کرد. نرم افزاری بر روی کامپیوتر شخصی شما، گوشی هوشمند و حتی کیف پول های انلاین وجود دارد. کیف پول ها این امکان را به کاربران می دهند تا بیت کوین ها را ذخیره کنند و نقل و انتقالات را با روشی بسیارشبیه ارسال ایمیل انجام دهند. کاربران می توانند یک کیف پول (Wallet) را بر روی دستگاه های شخصی نصب و راه اندازی کنند. این روش نسبت به کیف پول معمولی بسیار امن تر است ولی معایب خاص خود را دارد. این روش بستگی به میزان امنیت رمز ورودی شما و تا حدود زیادی به دستگاه کاربردارد بنابراین در صورت بروز هر گونه اشکال در ” OS” خطاهای دستگاه یا هر گونه سخت افزار می توانند مانع دسترسی به بیت کوین های ذخیره شده شوند. از آنجا که ویروس ها همیشه به عنوان تهدید جدی هستند، کاربران همیشه باید پشتیبانی به روز را در دستگاه های خود به حالت اف لاین داشته باشند.

در اینجا لیست کوچکی از نرم افزار های کیف پول بیت کوین که ما پیشنهاد می کنیم قرار داده شده است :

  • Bitcoin Core : بیت کوین کور
  • Multibit : مالتی بیت
  • Electrum : الکتروم
  • Hive: هیو
  • Armory: آرمری

فرایند نصب بسیار اسان است و تطابق آن با شبکه فقط چند لحظه طول می کشد. همچنین نرم افزارهای متعددی برای گوشی های هوشمند وجود دارد ولی ما کیف پول Mycelium (میسلیوم) را پیشنهاد می کنیم. کاربران همچنین می توانند کیف پول های مجازی بسازند. تامین کنندگان بسیاری برای این سرویس وجود دارند مانند (Block chain) بلاک چین . (Coin Base)کوین بیس . (Coin kit)کوین کیت و سایر موارد. توجه به این نکته همیشه مهم است که اعتبار و امنیت این سرویس ها بسیار بالا است.

 

چگونه بیت کوین بدست آوریم؟

 

بیت کوین ها را به روش های مختلفی می توان تولید کرد. آنها را میتوان استخراج کرد، خریداری کرد، برنده شد و یا از یک مرکز خریداری کرد. راحترین راه ممکن برای بدست اوردن بیت کوین که اگرچه چندان موثر نیست از طریق فاست هاست که مقدار کمی بیت کوین را در بازه زمانی ارایه می دهند. امروزه برای استخراج بیت کوین با سود دهی مناسب شما نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی دارید و برای حفظ رشد خود باید سرمایه گذاری مجدد را در طول زمان داشته باشید. بیت کوین فاستس سایت هایی هستند که مقدار کمی بیت کوین را در طول زمان ارایه می دهند.در حال حاضر بدست اوردن حجم قابل توجهی بیت کوین از طریق فاستس ها غیر ممکن است و علت آن است که این سایت ها تعداد آدرس های بیت کوین ها را محدود می سازند.در نهایت شما می توانید امتحان کنید و به دنبال سایر تخفیف ها باشید. نه تنها بیت کوین بلکه سایر ارزهای دیجیتال از طریق تبادلات مالی به راحتی به بیت کوین تبدیل می شوند.

کجا و چگونه بیت کوین ها را بخریم؟

بعد از شناخت این که بیت کوین چیست ، شما می توانید بیت کوین ها را به روش های مختلفی بخرید. می توانید آن را شخصا از دوست خود یا به کمک بیت کوین های محلی و یا از طریق تبادل بیت کوین تهیه کنید. سایت بیت کوین محلی فروشگاه بیت کوین است که به کاربران در نزدیک ترین فاصله مکانی این اجازه را می دهد کاربران دیگر را که قصد خرید و فروش بیت کوین را دارند شناسایی کرده و سپس با توافق دو طرف در ملاقات حضوری معامله را انجام دهند. بیت کوین را می توان به روش های مختلف خریداری کرد مانند Kraken, BTC-e, Bitstamp, Bitfinex. اپراتورهای مختلفی وجود دارند ولی این اپراتور ها قابل اعتماد ترین در مقایسه با سایرین طبق نظر سنجی ها انجام شده هستند. بعد از ساخت حساب کاربری ،خرید بیت کوین از طریق مبادله بسیار ساده خواهد بود. نمودارها و قیمت بیت کوین در بازار از طریق نیاز و عرضه کاربران مشخص می شوند. همچنین شرکت هایی وجود دارند که به صورت تخصصی از طریق قبول کردن پرداخت های کارت اعتباری و انتقالات پولی اقدام به فروش بیت کوین می کنند. ولی مابه هیچ عنوان استفاده از این خدمات را پیشنهاد نمی کنیم و در مقابل به افرادی که علاقمند به معاملات بیتکوین هستند پیشنهاد می کنیم با احتیاط بیشتر در مورد مسایل بیت کوین وارد شوند و مطالعات کافی در این زمینه قبل از هر گونه تصمیم گیری صورت گیرد. بیت کوین را می توان به عنوان امن ترین وجه رایج در نظر گرفت ولی در عین حال می تواند ناامن نیز باشد، بنابرین تا جای ممکن دارایی های بیت کوینی خود را محفوظ نگه دارید.